פסקול של שנה שלמה: הרידימים שעשו את 2015
10 בדצמבר 2015  //  By:   //  דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ניו רוטס, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  1 comment

לא פשוט לסכם תעשייה של שנה: כרוניקס, קבאקה ו-וירגו נהנו ממפיקי הרגאיי, ורשון, ג'המיל ודקספה דאפס התפוצצו על הארלי וקרטל, מובאדו והחברים עשו לנו את זה בדאנסהול. הבסיס לכל להיט בגרסה הכי מעודכנת – הכל כאן

RiddimsOf2015

מה עשה לכם את השנה?

כשמסכמים שנה כמובן שאי אפשר לדלג על הרידים. האמנים לוקחים אותם והופכים אותם ללהיטים, אבל מאחורי כל להיט יש רידים – ביט – שמניע תעשייה שלמה. דאנסהול, רגאיי – כולם מורכבים מהבסיס הזה.

אחרי אלבומי השנה (שגם בהם הרידימים משחקים תפקיד) והפריצות של 2015 שחלקם הגדול הגיע בגלל רידים או שניים – זה המקום לתת כבוד לתעשיות שמאחורי הרידים או לרידמים עצמם. מתחילים.

רגאיי: עבר רחוק, עבר קרוב

תעשיית הרגאיי נהנתה השנה מלא מעט רידימים פוריים שזכו להיכנס לצמרת מצעדים, תחנות רדיו וגם דאנסים לא מעטים בג'מייקה והרבה גם מחוצה לה.

זה התחיל ממש בינואר עם החידוש ל-"Tenement Yard Riddim", שחודש אחרי הלהיט ההוא של ג'ייקוב מילר המנוח. כרוניקס עשה זאת יחד עם Inner Circle, אייג'נט סאסקו, ביוגל, ג'סי רויאל ועוד הצטרפו אליו אחר כך.

במארס, צ'ימני חזרו לעשות את זה גם בוואן דרופ. "Country Bus" אולי לא התנגן יותר מדי בדאנסים, אבל ברדיו הוא זכה להיות עם להיטים יומיים. ג'מייקה, ארה"ב ואחרים נהנו מאייג'נט סאסקו, איליין, טארוס ריילי, קונשנס, איי אוקטיין וגם ג'ה וינצ'י בעוד רידים שהוכיח – צ'ימני פשוט מומחים בזה.

ואם חזרנו אחורה בתחילת השנה, אז ביולי קיבלנו מהדורה מלאה לרידים שהפיק דמיאן מארלי. וויין מארשל היה הראשון להקליט עליו כחלק מה-"Ghetto Youths Int'l" ועם צ'ון הנושא. הצטרפו אליו לא מעט קולות בולטים בזרם הרגאיי העולה. כרוניקס הפליא עם "Ghetto People", ג'סי רויאל, אייבה מאר ואפילו דטרמיין חזר אבל את ההצגה גנב צ'ון שעוד טעמנו ממנו בתחילת 2015 כחקל מהפרויקט הנבנה. "Well Done" של קבאקה פיראמיד שזכה לעשרות פולאפים ולקליפ תוצרת כחול לבן של בנג'מין לידסקי. איך אומרים? עבודה משובחת.

ובאוגוסט קיבלנו רידים שממש עכשיו מתחיל להיכנס לתודעה. "Column" הביא עימו מספר צ'ונים משובחים ולא מעט קולות. אייבה מאר, מורגן הריטייג' ואפילו מרסיה גריפית'ס נכנסו לעניינים, אך מי שהקפיץ את הרידים הזה חזק עוד יותר היה רומיין וירגו שרשם שנה מעולה והפליא עם "God Inna Mi Corner". סאונדים בג'מייקה וארה"ב עפו, גם אנחנו – אם לא הכרתם? תעופו גם אתם.

על התפר: הקולות העולים תפסו פיקוד

ותמיד יש את הרידימים האלו שאי אפשר לדעת איפה להגדיר אותם. נקרא להם בין לבין. מתנגנים בכל שעה וכל מצב ולמעשה הם אלו שמתאימים כמעט לכולם.

בגזרה הזו נציין את "Take Time" רידים של לייבל צעיר בשם "Frenz For Real". אפשר לעבור כל צ'ון ולהתמוגג. דקסטה דאפס ובלאקמן העולה עשו את זה לכל מי שאיבד מישהו בג'מייקה, דיפ ג'הי שוב הוכיח שהוא נועד להיות גדול, ביוגל וה-"Friends" היו אמיתיים כרגיל וגם נייצ'ור וג'ה וינצ'י יצרו משהו איכותי. ורשון קטף את כל הפירות עם ""Use To Hungry שהמשיך את מגמת הפריצה המטורפת שלו.

באוגוסט היו אלו "TJ רקורדס" שנהנו מהמוצר שנקרא בין לבין. "Tears Of Joy" אסף לא מעט קולות שהטיסו לא מעט דאנסים בג'מייקה וגם מחוצה לה. שון סטורם חזר, קרטל הוכיח שהוא יודע לעשות את זה בטח בכזו צורה, דמרקו והפרויקט העולה שלו רייטיד היו שם וגם ורשון שוב נהנה מההצלחה. רדיו? בטח שהרידים הושמע לא מעט.

*

וגם הלייבל העולה, "Konsequence Muzik" הלך על הטרנד הזה. ג'המיל הפציץ עם "True Colors" לפני שלושה חודשים, בלייבל ראו שהתגובות לרידים מעולות ולפני חודש החליטו לשחרר אותו כרידים. הקולות שהצטרפו הם ורשון, קוויק קוק וגם צעירים עולים כמו ג'יי פרינד ואנדרה שפרד.

ובתפר הזה אפשר גם לסמן את "Life Support" של ג'סטוס. זה החל עם מובאדו ו-"True" ויחד עימו גם שון פול ואחרים, אבל את הבוסט הגדול הכניס פופקאן ששיחרר את "Weed Is My Best Friend" צ'ון שיצא מעט מאוחר יותר.

דאנסהול: קרטל כיכב, סאנשיין הרוויחה

ובדאנסהול כמו בדאנסהול הרבה קרטל, הרבה מובאדו, אלקליין ואוקטיין וגם איידוניה שהפציץ. אחרי ה-Happy Hour של 2014, צ'ימני הוכיחו שוב כמה הם מגוונים עם "After Party" הלוהט שבמרכזו איידוניה ו-"No Man To Mi Spliff".

"Good Good Productions" עשו את זה בענק עם "Liquor" כשמברכזו מובאדו, אלקליין, קרטל ואפילו ביני מאן.

ZJ Chrome הרוויח את קרטל ב-"Stop Follow Me Up" ויצא עם זה למסע של רידים בשם "Let's Rock This". קרטל לקח קדימה את "Pandora" שתפס בעיקר בגללו.

די ג'יי סאנשיין ו-"Yellow Moon" שלה שכחו את ה-"Wul Dem" שלהם וממש לאחרונה הרוויחו מחדש את היוקרה עם "Fire Starta Riddim". אלקליין עם ה-"Champion Boy" שלו מעיף ממש עכשיו כל פינה באי, גם מובאדו, מאסיקה ואפילו OC G נהנים מההצלחה של הרידים וסאנשיין מחייכת כל הדרך ל-Irie FM.

"Troyton Music" ניסה לשחזר את ההצלחה של "Intoxxicated" שהעיף כל פינה באי בסוף 2014 ועד אמצע 2015. ממש לא מזמן הוא שיחרר את "Dark Temptations" שאסף לא מעט קולות ובהם כריס מרטין, מובאדו ודקסטה דאפס שהעניק לו לא מעט מהתהילה המחודשת עם הלהיט של ה-"7 Eleven". הפעם זה הגיע צנוע יותר, אבל עוד חזון למועד.

וגם UIM נהנו מהחזרה של אנג'ו בלאקס, קטפו פירות על "Mildew" ויסיימו את השנה עם "Zen" רידים שיצא ממש בקרוב ויסכם שנה עם לא מעט קולות מרתקים. יש למה לחכות.

זו היתה השנה עתירת הרידימים, אבל אתם יודעים איך זה בג'מייקה. בכל יום רידים מחליף את הקודם שלו בראש המצעדים. מה עושים? ממשיכים לעקוב.

לעוד עדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

1 Comment to “פסקול של שנה שלמה: הרידימים שעשו את 2015”

Leave a reply