צ'אק פנדה: "האינטרנט גרם לאנשים לא לקנות מוזיקה, אבל המסר לא השתנה"
8 באוקטובר 2013  //  By:   //  אלבומים חדשים, טיונים חדשים, כללי, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

באמצע שנות ה-2000 הוא נמנה על זרם ששרף כל דאנס, מאז לא הפסיק לעבוד ולהאמין. עם אלבום חדש ואחרי טור מפואר בלונדון, אמן הרגאיי הג'מייקני מספר: "האלבום הוא כמו מוזיקה לנשמה". על השינויים בתעשייה: "זה השפיע על אמנים בצורה גדולה" ועל הדור הצעיר: "כולנו פותחים דלתות לעתיד". וגם: ההתלהבות מההופעה בלונדון

cfשליח של ג'ה. צ'אק פנדה (Jamaica Gleaner)

בגיל 41 חובק צ'אק פנדה אלבום חדש, "Jah Elements"' , לו זה האלבום החמישי. אמן הרגאיי, יליד רובע ברונקס שבניו יורק אשר פרץ בראשית שנות ה-2000 יחד עם כמה צ'ונים שהבעירו כל דאנס באותן שנים ובהם "I Swear" ו-"Better Days", זוכה להמשיך לעבוד גם עשור לאחר מכן כאשר הוא מסמן את המוזיקה כמשהו שחייב לחזור למקצב איטי יותר – לשורשים של הרגאיי כפי שהוא מכנה "הזקנים". האלבום אגב כולל עטיפה פשוטה למדי מתוך עקרון אותו רצה לשמר פנדה, אך ההפקה עצמה איכותית למדי ומי שאמון עלייה הוא בנו של קינג ג'אמיס האגדי, לוייד שיורש את אביו בהפקה תחת השם "John John". באלבום תמצאו גם שיתופי פעולה עם אמנים כמו באונטי קילה, ג'וני קלארק וג'וניור ריד.

לאחרונה הספיק לשרוף יחד עם איי אוקטיין ואמנים נוספים את ה-O2 בלונדון לעיני 5,000 איש ולהופיע גם בבירמינגהאם. פנדה התפנה בביקור באנגליה לדבר על האמונה שלו, הדרך, המוזיקה והמסרים אותם הוא רוצה להעביר ובין לבין גם על השינויים שקרו בעולם הדיגיטלי ועל דור העתיד.

ספר לנו על האלבום החדש שלך, Jah Elements, זה נשמע שהוא רוחני למדי?
"האלבום הוא כמו אוכל לנשמה. אכן, יש בו הרבה מסרים מרוממים, זאת כדי לעודד את האנשים בתקופה זו. אני עושה הכל ממניעים של רוח אלוהים, זה מה שמניע אותי".

מאז שנות ה-90 המוזיקה עברה שינויים רבים, איך הסתגלת אליהם?
"זה נכון שהמוזיקה השתנתה המון, אבל המסר שלי שונה. המוזיקה שלי מתאימה את עצמה להכל, זה משהו שמגיע מג'ה. אני אמנם רק שולט במילים, אך בסה"כ שליח של ג'ה. אם המוזיקה משתנה, המסרים שלי מתייחסים לשינויים האלו".

בסוף שנות ה-90, אמצע שנות ה-2000 היו לך לא מעט להיטים. מה קרה מאז? זה קשור לשינוי הדיגיטלי בעולם המוזיקה?
"כן. היה שינוי גדול מעולם אנלוגי לעולם דיגיטלי. האינטרנט גרם לזה שאנשים הפסיקו לקנות אלבומים באופן ממשי. אף אחד לא ישלם על מוזיקה כשהיא נמצאת חינם באינטרנט. זה השפיע גם על האמנים בצורה גדולה".

נחזור רגע לאלבום. עם איזה לייבלים אתה עובד בימים אלו?
"כמובן שאת האלבום החדש הפיק 'John John' שהוא הבן של קינג ג'אמיס האגדי ורואים את זה בעבודה. אני עובד גם עם דונובן ג'רמיין מפנטהאוס, גם DJ Frass, וכמובן יש לי את הלייבל שלי 'Living Fire".

כאחד שנולד בברוקלין. אתה מתחבר יותר לג'מייקה או שמעדיף את המולדת?
"נולדתי אמנם בארה"ב, אבל בגיל שישה שבועות עזבתי לג'מייקה – זה הבית שלי. אני לא באמת יודע הרבה על ארה"ב, ג'ה הוביל אותי לג'מייקה כדי שאתפתח במוזיקה".

chהעטיפה של האלבום החדש. פשוט ואיכותי

איך אפשר לשמור על מיקוד בעשיית צ'ונים לאורך שנים?
"זה פשוט. נשארים מחוברים לקרקע, לאדמה, לשורשים. ככה הכל יוצא בטבעיות, אני חושב שהצ'ונים זה מה שמחזיק אותי בחיים, זה מסרים שאני מקבל מלמעלה".

לאחרונה הופעת לצד אמנים כמו איי אוקטיין בלונדון לעיני 5,000 איש, איך אתה מסכם את החוויה?
"זה היה מדהים. בריקסטון, בירמינגהאם בסוף ספטמבר זה פשוט חוויה. כשאני עולה לבמה זו פשוט שליחות של ג'ה, אני אפילו לא זוכר את המילים. משהו אחר משתלט עליי וזה מה שהיה בלונדון".

אם כבר אמנים פורחים כמו אוקטיין, מה דעתך על הדור הצעיר שכובש את ג'מייקה?
"אנחנו עושים מוזיקה רוחנית, הצעירים ממשיכים את העבודה פשוט. אמנים כמו כרוניקס, רומיין וירגו, איבה מאר, זו ברכה, אבל כולנו לא יכולים לקחת את שהחלו אבות המוזיקה, בוב מארלי, פיטר טוש. אנחנו כאן כדי להמשיך ולפתוח דלתות לאמנים אחרים".

לסיום, יש לך מסר לאנשים בעולם?
"כמובן. תאהבו אחד את השני, תנועו מאהבה ותזכרו את שג'ה תמיד שומר עליכם".

 לרכישת האלבום של צ'אק פנדה

לעוד חדשות, ראיונות, עידכונים, צ'ונים ורידימים – הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply