צריך ספייס בחיים: על כוח נשי בתעשיה שלמה של גברים
14 במאי 2013  //  By:   //  דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, כללי, ראיונות  //  1 comment

היא נחשבת לאחת מזמרות הדאנסהול הפרובוקטיביות ועכשיו גם פותחת פה. על בייבי צ'אם: "חברים טובים", על Romping Shop: "חשבתי שיהיה צ'ון רגיל", ועל החמור שהביאה לבמה בסטינג: "אנחנו צריכות להפגין יותר אחדות בתור אמניות". ראיון חריף

כוח ועוצמה נשית. ספייס חושפת (KhoolRay)

הליריקס הוא אחד הפרמטרים היותר מעניינים בעולם הדאנסהול. אז לצד הסיפורים על חוויות חיים, הקושי בחיים ועוד לא מעט מסרים מבריקים, יש לו עוד היבט. נכון, לפעמים הוא בוטה, לפעמים עם רמזים מיניים, אבל זה חלק מכללי המשחק, בעיקר כדי ליצור הייפ.

תעשיית הרגאיי היא מגדר גברי בדרך כלל, אך תמיד היו נשים שניסו לפלס דרכן ולמצוא את קהל המעריצים שלהם ברחבי ג'מייקה והעולם. סצנת הדאנסהול לא ממש שונה בהיבט הזה והתחרות בין נשות הדאנסהול רק עלתה בשנים האחרונות.

אחת מאותן הזמרות שנחשבות למעוררות מחלקות, אך גם למעוררות עניין היא גרייס המילטון, ספייס כפי שאתם מכירים אותה. עם לא מעט צ'ונים בשנים האחרונות שהצליחו להלהיט יצרים. "אני אתחיל במסר שלי", היא אומרת בראיון. "אני מאמינה שתמיד יש טוב יותר. אז ההצעה שלי והמסר שלי הוא גם המוטו שלי: לעולם אל תנוחו עד שהטוב יהפוך ליותר טוב והיותר טוב להכי טוב", בהחלט התחלה מעודדת (אם כי באנגלית היא נשמעת עוד יותר טוב).

תעשו את הכי טוב שלכם. ספייס (Khoolray)

המייק של באונטי
ואכן הדרך מעידה על התקדמות מהטוב לטוב יותר, כיום ספייס מוכרת כאחת מאמניות הדאנסהול היותר נחשבות – כנראה שההליכה לפי המוטו עשתה את שלה.

תחילת הדרך היתה דומה לזו שעושים הרבה ג'מייקנים שבוחרים במוזיקה כמפלט. "בשנת 2000 שסיימתי תיכון קיבלתי הזדמנות באיזה דאנס קטן עם באונטי קילה. הוא נתן לי את המייק והופעתי מול הקהילה שלי", מספרת ספייס על תחילת הדרך. "ההזדמנות הגדולה באמת? זה היה בסטינג 2000 ע"י ג'וניור 'Heavy D' פרייזר (לא הראפר הג'מייקני-אמריקאי המנוח) וזכיתי לארבעה הדרנים. שם באמת החלה הקריירה שלי", היא מעידה.

משם ספייס כבר הייתה על הגל. ב-2003 היא התחברה למפיק דייב 'CD' קלי, שעבד בעבר עם דונובן ג'רמיין האגדי בפנטהאוס רקורדס ולאחר מכן הקים את Madhouse Records. "בייבי צ'אם הכיר לו אותו ב-2003 בלונדון והוא המפיק הראשון שנתן לי הזדמנות", אומרת ספייס על המפיק המוכר שהספיק להפיק לא מעט רידימים וגם אלבומים לאמנים כמו טרור פאבולוס, בוג'ו בנטון, באונטי קילה, בייבי צ'אם וכמובן שעוד רבים וטובים.

ההשפעה של בייבי צ'אם על ההתפתחות המוזיקלית שלה ניכרת לאורך השנים. "אנחנו חברים טובים הוא בהחלט אמן שהשפיע עליי וכמוהו באונטי קילה. גם את פרופסור נאטס הייתי שמה ברשימה", היא אומרת.

למרות שב-2003 קיבלה כאמור את הבמה הראשונה ממפיק גדול, ההיכרות היותר משמעותית שלה עם ההצלחה הייתה לפני ארבע שנים כאשר יצא הצ'ון הפרובוקטיבי שלה בצוותא עם וייבז קרטל, Romping Shop. צ'ון שהספיק לגרוף למעלה משלושה מיליון האזנות ברחבי העולם. "לא ממש חשבתי על זה בהתחלה. הייתי בטוחה שזה הולך להיות צ'ון רגיל", היא מעידה. "אנשים אוהבים את הצ'ונים האלו מכיוון שהם אוהבים לזוז, לרקוד. התמונות מהקליפ גרמו להמון ספקולציות ורכילות וכמובן שזה הפך ללהיט ענק במצעדי בילבורד מיד אחרי", מסבירה ספייס.

מאז חוותה ספייס גם שיתוף פעולה עם זמרת ההיפ-הופ וה-B&R האמריקאית, מייסי אליוט כאשר השתיים שיתפו פעולה בצ'ון העונה לשם Fun. "אני בהחלט רוצה לומר ביג אפ גדול למיסי אליוט על העבודה שלנו. זה חשף אותי לתעשיית המוזיקה האמריקאית ואני עובדת על להיכנס לתוך השוק הזה, הוא יגדיל את מספר המעריצים שלי", מספרת ספייס.

זמרת בעולם של גברים? צריך להפגין כוח
כאמור מעבר לשיתופי הפעולה הללו שיצרו לה שם משלה, מוקפת ספייס בעוד עשרות אמנים מהמגדר השני, ובתעשיה שכמעט כולה עטופה בגברים. "זו הרגשה טובה מאוד להיות אמנית פופולארית בעולם שנשלט על ידי גברים, אפילו מאתגר יותר. להיאבק בכל המכשולים האלו גורם לי להרגיש אישה חזקה ורבת עוצמה", מסבירה את תחושותיה להצלחה.

ועדיין, למרות שהן לא רבות, האהבה בין נשות הדאנסהול היא לא המאפיין הבולט של הסצנה הנשית הקטנה הזו. בסטינג האחרון ב-2012 הביאה ספייס לבמה חמור לפני קלאש מול מאקה דיימונד. אז נכון שזה נשמע מאוד מבדר, הנה ההסבר: "אני יודעת שהקשרים בין הנשים בתעשייה לא טובים. זה כמו סרטן בקרב בו כולם נלחמים. למרות זאת, אני עדיין בטוחה שאם נהיה מאוחדות זה יגרום לנמו לכוח רב יותר להתמודדות בסצנה", מספרת את אשר על ליבה.

ספייס והחמור בסטינג. דווקא חושבת אחרת?

בתקופה אחרונה היא לא מפסיקה לשחרר סינגלים וקליפים ונמצאת שעות נוספות באולפן. הקליפ של Twerk ו-Dun Wife כבר הספיקו לגרוף אלפי צפיות ביוטיוב. "יש לי 13 סינגלים חדשים. אני פשוט כל הזמן באולפן ומשחררת הרבה חומרים", היא אומרת.

בהמשך השנה היא צפויה לשוב לזירה בסטינג 2013 ומבטיחה עוד הרבה צ'ונים. "אני רוצה שכולם יהנו, בייחוד המעריצים שלי", היא מסכמת.

About the Author :

1 Comment to “צריך ספייס בחיים: על כוח נשי בתעשיה שלמה של גברים”

Leave a reply