קליסה: "אנחנו תומכים אחד בשני כי אמן אחד לא ישרוד את זה לבד"
22 בפברואר 2014  //  By:   //  חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  2 Comments

אחת הקולות המיוחדים והעולים בזרם ששוטף את קינגסטון ועולם הרגאיי מדברת על הכל: "הייתה תחושה שהרגאיי מת, עכשיו לכולנו משימה דומה. המסע הזה פשוט קסום, שמחה להיות חלק". וגם: על כרוניקס, אורח החיים והמילה אפריקה  

kelissaקליסה. כאן בשליחות אלוהית

"תחיית הרגאיי" מכונה הזרם החדש שעוטף את קינגסטון בשנתיים האחרונות. זה החל עם הפריצה המטאורית של כרוניקס וגילה לג'מייקה ועולם כולו גם אמני רגאיי כמו קבאקה פיראמיד, ג'ה ניין, דרה איילנד ואחרים.

2013 הייתה רק שנת המשך עבור הצמיחה של חלק מאותם אמנים, אך עבור אחת, קליסה מקדונלד זה הייתה השנה בה גם היא זכתה להכרה מקומית ובינלאומית כיוצרת ואמנית רגאיי עם שאיפה ללוות אותנו בעשורים הקרובים.

קליסה החלה את המסע המוזיקלי שלה בגיל קטן, אך את החשיפה הראשונה קיבלה דווקא באפריקה וההכרה בג'מייקה קרתה בשנה החולפת ומשם? השמיים הם הגבול. בראיון לקאבום היא מספרת על הדרך, האמונה, העבודה לצד המובמנט הנבנה ועל אורח החיים שלה כראסטה. וכן, היא גם החברה של כרוניקס.

Kelissa-promoכבר מגיל צעיר. קליסה והגיטרה

קליסה, הייתה לך הכרה באפריקה, אבל אפשר להגדיר את 2013 כשנת הפריצה שלך גם בג'מייקה?
"בקיץ 2013 סיימתי את ה-EP הראשון שלי, 'Reggae In Disguise', שיתוף פעולה בין Anbessa Productions לבין Zincfence רקורדס, לאחר מכן יצאתי לסיבוב הופעות בשש מדינות באפריקה יחד הנכדה של בוב מארלי, דונישה פרנדרגאסט ומייקל קאשני, מפיקי סרטים. באפריקה זו הייתה הפעם הראשונה שמישהו נחשף ל-EP, לקראת סוף השנה שיחררתי את ה-EP בג'מייקה ואז המוזיקה שלי כמובן נחשפה לקהל בג'מייקה. אפריקה קיבלה את הטעם הראשון של המוזיקה, אבל 2013 הייתה שנה פורייה עבורי בסצנת הרגאיי בג'מייקה, אין ספק".

הקהל בג'מייקה חיכה ל"תחייה" הזו של הרגאיי? זה לפחות נראה ככה.
" לאנשים רבים הייתה מחשבה שהרגאיי השורשי מת, במשך זמן רב אמצעי התקשורת בג'מייקה העלימו עין מיצירות רגאיי. העלייה של צעירים תוססים שהחלו לזכות להשמעה בטלוויזיה וברדיו המונח 'תחיית הרגאיי' הפך לסנסציה. למרות שהרגאיי מעולם לא מת, אני שמחה להיות חלק משורת אמנים צעירים שעושים מוזיקה חיובית  כדי לחנך ולרומם את הקהל בג'מייקה. אנחנו כמובן מודים לתקשורת על החשיפה כי זו פלטפורמה נהדרת להפגין את התרבות שלנו".

זה נראה לפעמים כאילו אתם משפחה אחת גדולה, כל אחד תומך בקריירה של השני. מסכימה?
"לכולנו יש משימה מוזיקלית דומה – לחנך לאמת וזכויות ולרומם את מוחם של ההמונים. העולם הוא כמו שדה קרב וחייל אחד שלנו לא ישרוד לבד, ולכן אנחנו מנסים לתמוך זה בזה, כי אנחנו אחים ואחיות. צריכים להתאחד למען הטוב הכללי במשימה שלנו".

לאחרונה הופעת עם כרוניקס וה-ZincFence בארה"ב, איך הייתה החוויה הזו?
"אני כל כך אסירת תודה על האפשרות להופיע ולנסוע עם מוזיקאים כאלו גדולים וחיוביים. כרוניקס וה-Zincfence תמיד מעודדים אותי ותומכים במוזיקה ובטוב שבי. סיבוב ההופעות בארה"ב ובחוף המזרחי היה בלתי נשכח, היינו בפלורידה, וושינגטון, ניו ג'רזי, ניו יורק, פילדלפיה ובוסטון ובכל מקום זה היה מאוד מיוחד. אני מחכה כבר לסיבוב ההופעות באירופה, אנחנו מתוכננים לעשות קרוב ל-20 הופעות באירופה כשהפעם דרה איילנד יצטרף אלינו".

העבודה עם כרוניקס וקבאקה גורמת לרצון להוציא שיתופי פעולה אולי אפילו עם אמנים כמו טארוס ריילי ואחרים?
"בהחלט. יש לי כבר צ'ונים עם כרוניקס וקבאקה ואני מצפה לעבוד עם טארוס ריילי ואמנים ותיקים. זו פשוט שמחה לשתף פעולה עם אמנים ומוזיקאים שונים ואני מצפה לכך במהלך המסע המוזיקלי שלי".

ומה לגבי מפיקים? הקלות על ה-In Transit רידים המשובח של אונגה מ-Notice Productions. יש ציפייה לעבוד עם הגדולים האחרים פנטהאוס, צ'ימני, פראס, קורליאון?
"הקלטתי גם את Slow Down על הרידים Rising Sun של צ'ימני רקורדס. זו הייתה חוויה לעבוד עם צ'ימני ואני כמובן מצפה לעבוד עם כמה שיותר מפיקים נודעים".

מתי הגעת להחלטה שאת הופכת את המוזיקה למקצוע?
"כבר בשנים המוקדמות שלי ידעתי שזה מה שאעשה. נחשפתי תמיד למוזיקה של ההורים שלי "Chakula" ו-"Goldilocks" שהם אמני רוטס רגאיי ככה שתמיד אהבתי ליצור מוזיקה ואמנות. זה היה טבעי עבורי להמשיך בדרכם".

על אילו אמנים גדלת?
"גדלתי על המון סגנונות והושפעתי מהמון סוגים ואמנים. קשה לי לבחור ברשימה של אמנים, אני אוהבת סוגים שונים של מוזיקה ואמנים מסיבות שונות. ההורים שלי גידלו אותי על מוזיקה הרוטס רגאיי, אבל נחשפתי להרבה סגנונות אחרים שאני חקרתי אחריהם".

כראסטה, את מנסה לשווק מילים אחרות בשירים שלך? את מרגישה שזה חלק ממשימה?
"אני מנסה להשתמש במוזיקה שלי כאמצעי לחינוך, השכלה ולרומם את רוחם של האנשים. כתוצאה מכך אני מנסה ליצר מוזיקה לנפש ולנשמה. בהחלט אני מרגישה חלק ממשימה גדולה שניתנה לי ממקור אלוהי, אני לא יכולה לתאר או להסביר את גודל המשימה הזו, רק יודעת את תפקידי בכל התמונה".

אם כבר זרם הראסטה, ציינת שאת חיה כטבעונית. זה מתבטא גם במוזיקה, סגנון החיים הבריא שלך?
"זו העדפה אישית שלי לאיכות חיים ובריאות. גדלתי בבית כזה כך שלא היה לי קשה להמשיך את זה. אני מעודדת אנשים לחיות בריא ולחיות בשלום עם הטבע, אבל אני גם מעודדת אנשים לחיות בדרך שהם רוצים ולאכול את מה שהם בוחרים".

את אוהבת גם לעשות יוגה בזמנך הפנוי. מה עוד התחביבים שלך מעבר למוזיקה?
"אני אוהבת להיות בטבע, בים, בנהר, בהרים, אוהבת ליצור תכשיטים לבשל ולעשות פעילות ספורטיבית, כן גם לשחק כדורגל. כמובן  שאני אוהבת לקחת חלק מהזמן כדי להודות לבורא עולם דרך יוגה ומדיטציה".

המילה אפריקה, מה היא אומרת עבורך?
"אנחנו לא אפריקאים כי נולדנו באפריקה, אנחנו אפריקאים כי אפריקה נולדה בנו". ציטוט של צ'סטר היגינס.

טוב, אחרי ה-EP. מה התוכניות של קליסה לעתיד? אלבום?
"אני עובדת על סדרה של סינגלים עם מפיקים שונים ומקווה לשחרר עוד פרויקט בחודשים הקרובים. אני תמיד שמה את הנושא של אלבום בכורה מול העיניים, אבל אין לי תאריך סופי ליציאה שלו".

מה נצפה מקליסה ב-2014? מה נאחל לך?
"ב-2014? אמשיך להופיע, לנסוע להופעות ולעבוד עם מפיקים ואמנים שונים. אייצר עוד מוזיקה וכמובן שאשפר את המוזיקה שלי. רק שאמשיך במסע הקסום הזה בעזרת כוחו של האל. תאחלו לי בריאות, כוח והצלחה. גיב תנקס".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועידכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

 

About the Author :

2 Comments to “קליסה: "אנחנו תומכים אחד בשני כי אמן אחד לא ישרוד את זה לבד"”

Leave a reply