קשר משפחתי: ההשפעה של ג'מייקה על המוזיקה בארצות הברית
4 ביולי 2016  //  By:   //  דאנסהול, דאנסים/הופעות, ניו רוטס, סאונד קלאש, סקא-רוקסטדי, רוטס רגאיי, שולחן הניתוחים  //  No Comment

כש-U-Roy השפיע על נוטריוס B.I.G, כשדרייק פגשה את פופקאן וכשניו יורק הפכה לבירת הקלאשים העולמית. ארה"ב חוגגת 240, ולרגאיי ולדאנסהול יש לא מעט השפעה עליה. הכל כאן

Drake_Mavadoאיידוניה, מובאדו, דרייק וגם LP. קשר משפחתי

אזרחות היא קיבלה לפני 240 שנה, ב-4 ביולי, 1776. מאז ארצות הברית היא מעצמה עולמית בכל דבר בערך, וכמובן שהקשר ההדוק בין המוזיקה שהתפתחה בארצו של הדוד סם לשכנה מג'מייקה שקיבלה עצמאות הרבה אחרי, היתה רבה.

אז לרגל יום העצמאות ה-240, כן, 240. עשינו סקירה לרגע על ההשפעות של ג'מייקה והמוזיקה שבה על האחות הגדולה.

בסטה בניו יורק: ג'מייקה נחתה בברונקס
רגע לפני שג'מייקה קיבלה עצמאות משלה, בשנות ה-50 וה-60, מאות אלפי מהגרים נטשו את ההיא בשני כיוונים: אנגליה וארצות הברית. ההשפעה המוזיקלית לא איחרה להגיע כשבסוף שנות ה-70 החל סגנון הדי. ג'יי הג'מייקני להיות נפוץ בארצות הברית.

העולם המוזיקלי שהשתנה לגמרי במאה הקודמת וקיבל לא מעט סגנונות חדשים, הרוויח מהקשר הזה. אמנים כמו U-Roy וביג יוט שהיה מראשוני הסטייל בג'מייקה הובילו למהפכה וליצירה של גל אמני היפ הופ וראפ בארצות הברית. בשנות ה-70 היה זה די.ג'יי הרק קול שהיגר מג'מייקה לרובע ברונקס בניו יורק וכמובן השפיע על יצירה של דורות חדשים של אמנים כמו נוטריוס B.I.G, באסטה ריימס ואחרים.

Notorious_bigגם עליו ג'מייקה השפיעה. נוטריוס B.I.G

שני העולמות הללו מתבססים על ליריקס זהה, ליריקס של מחאה על אורח חיים של שחורים בגטאות בג'מייקה ובארצות הברית. מלחמה משותפת כבר אמרנו.

בירת הקלאשים: הלב של ארה"ב
ואם כבר מלחמות אז גם הזירה של הסאונד סיסטם הג'מייקני תפסה משנה תוקף בניו יורק ובארצות הברית כולה. סאונדים כמו LP, "קינג אדיס", "Earth Ruler", "Young Hawk", "Poison Dart" ועוד רבים שהוקמו והם תוצר של המוזיקה והתרבות הג'מייקנית.

לא בכדי יש רבים שבכלל מגדירים את ניו יורק כבירת הסאונד סיסטם העולמית ובטח בתרבות הסאונד קלאש. אם מזדמן לכם להגיע לניו יורק, תמיד תוכלו למצוא ניחוח ג'מייקני עם קלאש מקומי.

artworks-000143467360-36llbt-t500x500בירת הקלאשים כבר אמרנו?

השפעה ג'מייקנית על ארצות הברית? זו עוד אחת מההוכחות לכך. למרות שסאונדים כמו בייס אודיסי, סטון לאב וג'ארו הם אבני היסוד, אין מי שיפקפק בחשיבות ארצות הברית לתעשיית הסאונד סיסטם. תגיעו לניו יורק ותעשו היכרות עם אלבני מאנור והמועדון באמזורה.

כולם בעקבות הוויזה: השפעה הדדית
אבל לא רק סאונד סיסטם אפשר למצוא בניו יורק. אמני רגאיי רבים חיים על הקו בין ארצות הברית לג'מייקה, חלק חיים אצל הדוד סם והעבירו לשם את מרכז החיים שלהם.

Mavado-Jahmiel-NY

מובאדו וג'המיל בעיר הגדולה

המארליז כולם התמקמקו בפלורידה, ספרגה בנז השתקע בניו יורק וכמוהו אמנים כמו ראס שיילו ואחרים. גם אמן כמו טארוס ריילי הוא בכלל יליד ניו יורק וכמוהו איליין, אבל אתם יודעים, הביט שפועם בהם הוא ג'מייקני.

וכמובן שכל אמן דאנסהול טיפוסי מחפש את הוויזה כדי להופיע בארצות הברית. ממובאדו ועד אלקליין, מאיידוניה ועד ג'המיל. רק לאחרונה איידוניה קיבל מחדש ויזה אחרי שש שנים.

AidoniaUSאיידוניה מבקר מחדש אצל הדוד סם

ההשפעות הן הדדיות ובג'מייקה תשמעו לא פעם צ'ונים שמגיעים מארצות הברית. גם שיתופי פעולה של דרייק ופופקאן מעידים על החיבור, ומה עם ריהאנה, קרטל והחברים?

אהבתם? תנו לנו לייק בפייסבוק

 

About the Author :

Leave a reply