רפואה, אהבה ורוטס: "הנשמות האמיתיות יחזירו את הרגאיי השורשי"
7 בספטמבר 2012  //  By:   //  אלבומים חדשים, ארלי דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, ראיונות, רוטס רגאיי  //  No Comment

מההתחלה הלא פשוטה ועד להכרה בינלאומית. שמירה על צניעות, הרצון להיות המרפא כמו השם שלו והרצון להתמודד גם בעולם הדאנסהול העכשווי. בושמאן פותח את הלב בראיון ומעביר מסר: "אנחנו לא רואים צבע, אנחנו רואים אנשים"

הולך עם האמת שלו. בושמאן

זה סיפור די מוכר. אמן ג'מייקני שגדל במשפחה שלא עתירה במשאבים כלכליים, נשלח לבית הספר מגלה את כישרון המוזיקה שלו ומשם הכל היסטוריה. אותו דבר הוא סיפורו של דוויט דאנקן, "בושמאן" בשבילכם. הוא צמח בעיירה ציורית מזרחית לקינגסטון, מוראנט ביי שמה, מקום שלו וקסום. בילדותו זוהה כישרונו המוזיקלי על ידי המורה בבית הספר, ואת הביקורות החיובית להן זכה הפך בושמאן למקצוע כשנסע לקינגסטון בכדי לפתח את הקריירה שלו. יש לציין כי מעולם לא עבר פיזית לקינגסטון כמו אמנים רבים אחרים, אולי בגלל הדרך הלא ארוכה ממוראנט ביי לקינגסטון (שעה נסיעה) ואולי כי האמין שעליו לשמור על הייחוד שלו. "אין ספק שפעם היה נדרש לעבור לקינגסטון בכדי להצליח במוזיקה. היום? יש סטודיו בכל מקום בג'מייקה , גם לי יש אחד בסנט תומאס שזה הפאריש הגובל. עדיין קינגסטון זה המרכז, אבל יש תחבורה שהיא טובה יותר בכדי שתוכל לעשות נסיעות של הלוך ושוב", מעיד בושמאן.

פאריש זה כמובן המחוז בו ממוקמת מוראנט ביי, כשג'מייקה מחולקת למחוזות אחר מחוזות וזה של קינגסטון הבירה נקרא סנט אנדרו. בושמאן הוא כאמור יליד מוראנט ביי ולמעט גיחות לניו יורק מעביר שם את רוב החיים. "חוויתי ימים קשים במשפחה. אף פעם לא נרתעתי מלהגשים את החלום שלי", הוא מעיד.

בסוף שנות ה-80 כשהוא נער בגילאי העשרה התפתח בושמאן כג'וניור מלודי כששימש כסלקטור ובעידוד הקהילה והחברים שדרשו ממנו להתפתח ולעשות מעשה, הוא החליט לרוץ עם התהליך הלאה והחל לפקוד בנסיעות יום יומיות את קינגסטון במטרה להראות את הכישרון שלו לגדולים שבבירת ג'מייקה.

הדרך נפתחה וג'וניור מלודי הפך לבושמאן, "איש רפואה", בעגה אפריקאית. ב-1997 זכה לאלבום בכורה בשם Nyah Man, אלבום שזכה להיכנס למצעדים בארה"ב ובבריטניה וזכה להוקרה ראשונה על היצירה שלו. טיונים כמו Grow Your Natty ו-Call The Hearse שיווקו אותו היטב עד שלאחר מכן הוא כבר זכה להכרה גדולה כשחתם על הפקה של Greensleeves Records לימים ה-VP, ואולי התאגיד הגדול בעולם הרגאיי. בין היתר הפיק לו את האלבומים קינג ג'אמי האגדי. הלהיט הגדול שלו Fire Bun a Weak Heart זכה להצלחה מסחררת ובסך הכל עד היום יצר בושמאן 8 אלבומים כשהתשיעי עתיד לצאת ממש באמצע החודש הבא.

"בימים אלו אני עושה השלמות אחרונות והוא עתיד לצאת בתחילת השנה הבאה בצורה מושלמת". האלבום יקרא "Conquering Lion" והטיון "Somewhere'' שיצא לפני כשנתיים הוא הסינגל המקדם שלו. אז איך מתמודדים בעולם תובעני שכזה, כשכל התרבות הג'מייקנית חווה שינוי? "בעולם של היום רצוי לשמור על המוזיקה שלי אפילו יותר מפעם. זה תרופה לכל הדאגות והלחץ וההבנה לכל הסיטואציות שאנחנו חווים", מסביר בושמאן את הרצון והכמיהה להמשך עבודה בלתי פוסקת. "אני יודע שהרגאיי השתנה. הם קוראים לזה דאנסהול עכשיו, הרגאיי האמיתי נדחק הצידה, אבל התכונות שלנו אומרות שהנשמה האמיתית תחזיר את הרגאיי למה שהיה פעם", הוא מעיד.

כשמדברים על פעם אי אפשר שלא לתהות על אלו אמנים התחנך בושמאן בכדי ליצור את המוזיקה שלו. "דניס בראון, לוצ'יאנו, בוב מארלי, פיטר טוש. הם ההשראה שלי. הם אלו שסללו את הדרך שלי לחקור את הפלטפורמה הכי טובה עבורי לבטא את הכישרון שלו". לא פלא שכל אלו אמנים שתרבות הראספארי מלווה את המילים שלהם. בושמאן ממשיך לשמור על אורח חיים צנוע, מתגורר במקום הולדתו וחיי חיים צנועים עם משפחתו שכוללים כמובן את מזון ה-I-TAL המנוע מאכילת בשר ומתמקד בטבעוניות.

 כך גם המסרים של הטיונים שלך? "אני תמיד מנסה לבדר, אבל גם ללמד את כל המעריצים. בושמאן זה איש רפואה. המסרים שלי הם מה שאני מאמין בו ומטיף לו והמוזיקה מדברת בעד עצמה. זה נותן תרבות לכל הגילאים. אמא, סבתא, ילד – כולם יכולים לשבת ולהקשיב לבושמאן ולשם אני מכוון".

עם כל האמונה שעוטפת אותו בושמאן מנסה להישאר בתודעה למרות הדאנסהול העכשווי שהופך פופולארי בג'מייקה של ימינו. "מבחינתי האמנים הגדולים של הדאנסהול זה סופר קאט, שאבה ראנקס, ביני מאן, באונטי קילה. אלו הביאו את הדאנסהול למה שהוא באמת והיום זה רק ניסיון של הילדים להידבק בזה ובתרבות האמריקאית". מי בכל זאת מעניין אותך מהדור הצעיר יותר של האמנים? "ביזי סיגנל שמשמר את הכל מהכל, רומיין וירגו וקווין איפריקה".

מתוך עטיפת האלבום החדש של בושמאן. (Burning Bush Music. Inc)

לסיום בושמאן רצה להעביר מסר אחיד: "אנחנו לא רואים צבע, אנחנו רואים אנשים, אנחנו לא רואים גזע, אנחנו רואים עמים. אהוב את ג'ה, אהוב את עצמך ואהוב את האחר".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

About the Author :

Leave a reply