שוגה: "נשים לא מקבלות הזדמנות שווה במוזיקה, אבל ביחד נצליח"
3 בנובמבר 2014  //  By:   //  ארלי דאנסהול, דאנסהול, חדשות, חדשות אחרונות, טיונים חדשים, ניו רוטס, ראיונות, רוטס רגאיי  //  1 comment

אחרי שזכתה במקבילה של "כוכב נולד" בג'מייקה, שוגה מחפשת הזדמנות שווה לבחורות על הבמה ("התסכול הוביל אותי לעשות קמפיין שיוביל לשינוי"). וגם: על דונובן ג'רמיין ועל התפקוד כאמא

Shuga-turfאמא, זמרת ולוחמת. שוגה

עולם הרגאיי הוא אמנם גברי כמעט לחלוטין אבל יחד עם זאת תמיד היו מספר אמניות וזמרות שבלטו. מרסיה גריפית'ס היא הוותיקה מכולן, אבל ישנן גם קוויין אייפריקה, אייקאייה וכמובן אמניות דאנסהול כמו ספייס.

שם נוסף שאולי לא כולם מכירים הוא זה של שוגה. היא פליטת ריאליטי שזכתה במקבילה של כוכב נולד בג'מייקה (Rising Star), היא גם אמא אבל בשבילנו היא אמנית רגאיי, והדגש על המיניות שלה מאוד חשוב לה. שוגה, נחשבת לסינג ג'יי מוכשרת (בין זמרת לדי ג'יי במובן הג'מייקני של המילה), ומתמקדת בהרבה מסרים שדורשים שוויון לזמרות רגאיי. יחד עם עבודה צמודה עם דונובן ג'רמיין האגדי מפנטהאוס רקורדס שאחראי על לא מעט קריירות מפוארות היא מכוונת הכי רחוק שאפשר.

אז כדי לנסות לתת דחיפה לקול שלה ולמין הנשי בתעשיית הרגאיי בג'מייקה, שמחנו לראיין אותה לקאבום.

הצ'ון האחרון שלך שמבליט שתיים מהקולות הבולטים מבין אמניות הרגאיי, "Dat Nah Guh Work" יחד עם אייקאייה ניסיתן לבטא פעם נוספת את הדרישה של המין הנשי בתעשיית המוזיקה לשוויון. ספרי לנו על כך.
"בצ'ון האחרון שלי עם אייקאייה אנחנו מכוונת לכל תעשיית הרגאיי אבל בעיקר מעודדות נשים להיכנס לתעשייה ולהבין שאין הגדרה להצלחה ושאמניות צעירות ילכו עם האמת שלהן ויצליחו".

זה לא פעם ראשונה עבורך שאת מנסה לדחוף נשים לעסוק במוזיקה. מה את עושה על מנת לקבל שוויון זכויות בתעשייה?
"ידעתי שזה לא תהליך של רגע או משהו שקורה בין לילה, אבל אחרי ששמתי את הכתפיים שלי על מנת להצליח, הרגשתי שנשים לא מקבלות הזדמנות שווה בביזנס. התסכול שלי הוביל אותי לעשות קמפיין שיצביע על כך שנשים בתעשיית הרגאיי אינן נתמכות ומקבלות הזדמנות שווה והמטרה היא כמובן להוביל לשינוי המתבקש".

במהלך הקמפיינים האלו שהתאפיינו במוזיקה, ביצעת את "Ride Di Riddim" ואת "Ebony" שגם הם צ'ונים עם מסר חד. איך הייתה התחושה?
"אני שמחה שאני יכולה לעורר אנשים ולהשפיע בעזרת המוזיקה. אני מודה לבורא עולם על ההזדמנות שהכישרון המוזיקלי שלי משחק תפקיד חיוני בעולם. בצ'ונים האלו ובעזרת התגובות, הבנתי שיש לקול שלי משמעות לאנשים ושאני יכולה לדבר אליהם ועליהם".

ברבים מהצ'ונים שלך בולט הנסיון להשיב את הרגאיי השורשי, או כזה מתקופות קודמות יותר. זה משהו שאת מתמקדת בו?
"אני מוצאת בפאונדיישן מיוזיק משהו אותנטי ומנגד ברגאיי החדש יותר, בניו רוטס, אני רואה גם דברים מאוד יפים באופן כללי כך שאני רוצה פשוט להיות חלק מהיופי הזה בין אם זה פאונדיישן או מוזיקה חדשה. אני שואפת לעשות משהו שיידבר לכולם".

בתחילת הדרך, עוד לפני שזכית ב-Rising Star יצאת לטור באירופה כזמרת ליווי של טניה סטיבנס. איך הייתה ההשפעה של אותן הופעות ואיך את משווה את זה לביקור האחרון שלך באירופה השנה, כזמרת מוכחת לכל דבר?
"כשהייתי בסיבוב הופעות יחד עם טניה (סטיבנס) זה היה כמו בית ספר עבורי, משהו כמו אימון. זה היה כשהייתי צעירה בבי"ס וזה היה פשוט לחזות באיך היא עושה זאת על הבמה והאמת היא שמרה על זה כל כך אמיתי לכל אורך ההופעות, היא ענקית עבורי. בסיבוב ההופעות שלי באירופה כבר הייתי בקדמת הבמה במטרה לקדם את המותג של שוגה ולתת קצת מוזיקה חיובית לקהל. זה היה נפלא".

בדומה לרומיין וירגו שזכה ב-Rising Star, גם את אומצת ע"י דונובן ג'רמיין האגדי. מהו הוא עבורך ואיך ההרגשה לעבוד עם מישהו שאחראי לכאלו קריירות גדולות כמו זו של בוג'ו בנטון ואחרים?
"דונובן ג'רמיין הוא מפיק שיודע לעשות מוזיקה טובה ותו לאו. הוא נותן לי הרגשה שאני בידיים טובות ונכונות".

את חתומה אמנם בפנטהאוס רקורדס, אבל האם יש לך שאיפות להקליט עבור לייבלים אחרים ומפיקים אחרים?
"פנטהאוס רקורדס זה הלייבל העיקרי שאני עובדת איתו, אבל אני עובדת גם עם מפיקים ידועים כמו סליי ורובי, קלייב האנט, נוטיס פרודקשן ואחרים. מצאתי שלכל לייבל ולכל מפיק יש משהו שונה בסטייל ובסגנון שלו ושככה יזהו אותם".

Shuga"שואפת למוזיקה שתדבר לכולם". שוגה

מי האמנים שגדלת עליהם והושפעת מהם?
"גדלתי עם האזנה לבוב מארלי, ברנינג ספיר ומרסיה גריפית'ס אבל היו עוד הרבה שמות ואלו רק חלק מהשמות. לאבא שלי היה סאונד סיסטם בעיר הולדתי, מונטיגו ביי, אבל מאז שהתחלתי לשיר בבית, למד את ז'אנרים נוספים וסגנונות אחרים".

מה הפרויקט הגדול הבא שלך?
"אני עובדת ללא לאות כדי להשלים את האלבום שלי ב-2015. אתם יכולים לצפות למוזיקה טובה ואיכותית וכמובן למוזיקה חיובית ומציאותית".

את גם אמא לילד במקביל להיותך זמרת. איך מחלקים את הזמן?
"יש לי תמיכה משפחתית כל כך טובה ככה שהילד שלי תמיד בידיים טובות. העובדה שהילד שלי קיים היא כל כך חיונית עבורי כשגם שאני לא יכולה אולי להיות כמו כל אמא נורמלית בגלל העבודה וההופעות בחו"ל, אני מנצלת כל הזדמנות שאני יכולה על מנת להיות איתו ואם אני לא בג'מייקה אז אני מבלה שעות בטלפון".

מה אנחנו יכולים לאחל לך להמשך הקריירה?
"יש לי המון חלומות במוזיקה. להופיע בעוד המון מקומות, להיחשף לאנשים חדשים ולחוויות נוספות ורבות. אני מקווה שתהיה לי קריירה טובה וחיובית".

לעוד צ'ונים, רידימים, חדשות, ראיונות ועדכונים הצטרפו אלינו בפייסבוק

 

 

About the Author :

1 Comment to “שוגה: "נשים לא מקבלות הזדמנות שווה במוזיקה, אבל ביחד נצליח"”

Leave a reply