תהילת עולם: 40 שנה ל-The Harder They Come
16 בנובמבר 2012  //  By:   //  דוקו שבת, סרטים דוקומנטריים, רוטס רגאיי  //  No Comment

כחלק ממורשת הרגאיי תמיד אפשר לציין את הסרט הנודע The Harder They Come כאחד שפרץ גבולות והטביע חותם ברמה הבינלאומית כדי לחשוף את המוזיקה הנפלאה הזו ברחבי העולם. ג'ימי קליף וחבריו לסרט חוגגים החודש 40 שנים ליציאתו. דוקו שבת במסגרת חזרה אחורה בזמן לעבר ג'מייקה של פעם

ג'ימי קליף בסצנה מהסרט. הפך לכוכב בעקבות התפקיד

החודש מלאו 40 שנה ליצאית הסרט The Harder They Come, הסרט שפרץ את גבולות מסכי הטלוויזיה ושיווק את מוזיקת הרגאיי ברמה עולמית. 1972, הייתה תקופה בה ג'מייקה סבלה מעוני לא קל, עם זאת, היה גם ריח של שינוי פוליטי וחברתי באוויר. ראש הממשלה הטרי דאז, מייקל מאנלי שהוא בנו של אחד מהדמויות המשפיעות, נורמן מאנלי, האיש שעל שמו קרוי שדה התעופה בקינגסטון, הפיח רוח של תקווה לאותם ג'מייקנים צעירים.

אותם צעירים שהיוו כסביבה לא קלה, אלימה, כזו שחייה ונושמת פשע, הוצגו בסרט הנודע כשאת התפקיד המרכזי בו משחק זמר הרגאיי הנודע, ג'ימי קליף שנקרא בסרט איבנהו מרטין. הסרט עצמו מבטא היטב את הלך הרוח באותם הימים בג'מייקה ואת אורח החיים שליווה אותו.

מנגד, ניתן לומר כי הסאונד שליווה את הסרט, הטיונים של ג'ימי קליף עצמו, נחקקו בלב כולם ואף פרצו גבולות כשהסרט זכה להיות אחד מאותם מביאי הבשורה של מוזיקת הרגאיי מחוץ לגבולות ג'מייקה. קליף עצמו הפך כמובן אגדה בעולם הרגאיי במרוץ השנים.

הסרט שצולם במשך שלוש שנים, הוקרן במשך שנה שלמה בקולנוע הלאומי בקינגסטון כשבאירוע ההקרנה האשון נכחו 1,800 איש ועוד אלפים גדשו את כתלי האולם ולא יכלו להיכנס.

ואחרי זה הגיע גם האלבום המופתי עם שם הסרט

About the Author :

Leave a reply